Altın Alım – Satım Yorumları Nasıl Yapılır?

Acemi yatırımcılar için altın alım ve satım yorumları nasıl yapılır hakkında tüm detaylı bilgileri sizlere anlatacağız.

Acemi ve yeni altın alım – satımı yapmaya başlayan yatırımcılar ne yapacaklarını çok fazla bilmiyorlar. Bu nedenle kazanç elde edelim derken, daha çok para kaybediyorlar. Şimdi sizlere altın alım – satım yorumları hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Altın Alım ve Satımı Yapmak

Altın alım – satımında bulunarak birikimlerini değerlendirmek isteyen her kişinin bu işlemleri yaparken piyasayı yorumlaması gerekir. Buna göre kıymetli madenin değerinde düşüş mü yükseliş mi yaşanacağı bilinirse, işlemler daha bilinçli bir şekilde yapılır. Öyle ki kuyumcular aracılığıyla yaptığınız alım – satımda ileride değeri gitgide düşecek olan altını satın alır mısınız, elbette ki almazsınız. Çünkü bu size kar yerine zarar getirir. Bu nedenle piyasayı koklayarak rüzgarın estiği yöne doğru adımlarınızı atmalısınız. En kazançlı altın yatırımı hangisi bu yazımızda anlatmıştık.

Altın fiyatlarında yaşanan düşüş yükselişler yatırımcıları zengin edebileceği gibi aksine elinde avcun da kalanın daha da değersizleşmesine neden olur. Bu yüzden de beklentilerinizi karşılayabilmeniz için öncelikle bilmeniz gereken konu altın fiyatlarının dalgalanmasına neden olan faktörlerdir. Örneğin, faiz oranlarının artması genellikle sarı metalin değerinin düşmesine sebep olur. En basitinden takip işlemlerinde önceliği bu kıstasa verebilirsiniz. Bilhassa Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) izleyeceği faiz politikaları dolar gibi altını da etkilemektedir. Bunun nedeni altın fiyatlarının dolar üzerinden hesaplanmasıdır ve işlem görmesidir.

Kıymetli madenin fiyatları arz ve talep faktörleri neticesinde değişmektedir. Tabii ki bunları da etkileyen alt unsurlar bulunur. Yani talebin fazla olması nasıl ki fiyatların yükselmesini sağlıyorsa, az olması da düşmesine neden olur. Talebin durumu ise yatırımcılara bağlıdır. İnsan ne kadar paraya sahip olursa, ileri de dara düşmemek için bir kısmıyla yatırım yapar. Fakat elinde avucunda fazla miktar kalmadığında daha düşük alım yapabilir. Kısacası ekonominin durumu yatırımcının alım – satım politikasında etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Sarı metalin fiyatlarını yorumlayabilmek için de yukarıda bahsettiğimiz hususları önemsemelisiniz. Bu konuda özellikle altın üreticisi konumunda ilk sıralarda yer alan ülkelerin ekonomisinin durumu oldukça önemlidir. Bu ülkelerde meydana gelen en ufak olumlu veya olumsuz bir değişiklik direkt olarak fiyatların yükselmesine, düşmesine sebebiyet verir. Eğer daha önce hiç piyasa takibi yapmamışsanız, rastgele altın almış, fiyatları yükselene kadar elinizde tutmuşsanız, artık yatırımlarınızı daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız; uzmanların yorumlarını takip ederek işe başlayabilirsiniz. Altın fiyatları neden düşür ve yükselir bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Altın Uzmanlarının Yorumları

Altın uzmanlarının yorumları kesinlikle işinizi son derece kolaylaştıracaktır. Bunun nedeni uzmanların fiyat değişimlerini ele almasıdır. Şöyle ki; “bugün FED faiz oranlarını arttırma yönündeki beklentilerin güçlenmesi nedeniyle, kıymetli madene olan talebin düşmesi sebebiyle altın fiyatlarında geri çekilmeler bekliyoruz” ya da “Amerika’nın işsizlik oranlarının beklenenin aksinden yüksek çıktığı için faiz oranlarını arttırma yönündeki düşüncelerin azalmasıyla güvenli liman olan altına taleplerin artacağını düşünüyoruz” gibi… Neden ve sonuç bildiren cümleler olduğu için ileri de tecrübeleriniz arttıkça fiyatlara olan bakış açınız da gelişecektir. Böylece bugün gündeme düşen bir olayın sonucunda altı fiyatlarının ne yönde ilerleyeceğini veya gerileyeceğinin yorumunu yapabilirsiniz.

Altın fiyatlarında yaşanan düşüş yükselişler bir yandan diğer yatırım araçlarına olan arz – talebin artıp azalmasıyla da bağlantılıdır. Örneğin, dövizler faiz oranlarının yüksek olduğu zamanlarda en çok tercih edilen enstrümanlardır. Bunun nedeni yüksek kazanç sağlamalarıdır. Bu zamanlarda tabii ki yatırımcı para kazanacağı araca yatırım yapar. Bu yüzden daha fazla kazanmak için altını bozdurarak nakit ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu sebeple talebin git gide azalmasıyla, altın fiyatları düşerken, dövizlerin ki artmaktadır. Bu nedenle kıymetli madenin fiyatları faiz oranları ile ters ilişkilidir diyebiliriz.

Ekonomide yaşanan daralma ve küçülmeler nedeni ile de altına olan talep artar. Bunun nedeni fiyatının düşük olmasıdır ve ne olursa olsun değerinin artacağına inanılmasıdır. Bu yüzden fiyat oluşumlarını yorumlayabilmeniz için yukarıda değindiğimiz konuların takibini aksatmadan yapmanız gerekiyor. Böylelikle kar getirecek pozisyonları kaçırmadan değerlendirebilirsiniz. Bu konuda uzmanların analizlerine hassasiyetle dikkate almalısınız. Sonuçta her zaman doğru tahminlerde bulunanları takip etmelisiniz. Yorumlarını okumalısınız. Böylece giderek karşılaşılan olayları kendiniz yorumlamaya başlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*